Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdíl mezi kresbou a malbou

Malba

Malba se narozdíl od kresby maluje, takže vzniká za pomoci štětce a barev. Tady je trochu paradox, že omalovánky vlastně vybarbujeme potřebami na kreslení (pastelkami), takže je vykreslujeme, místo toho, abychom je vymalovávali.


Příklad profesionální malby na plátno
14_2_sikia_resize.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Kresba

Kresbu kreslíme a to obvykle něčím, čím se tedy dá kreslit. To znamená, že kresba je vytvořena například pomocí tužky, pera, uhlu.

Typická profesionální kresba tužkou s malým zásahem pastelky

kresba.jpg

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Toto je velmi zažitý omyl

(Lenka, 25. 2. 2021 9:13)

Dobrý den, cením si vaší snahy vytvářet stránku o výtvarném umění, musím vás ale jako učitelka technologie na střední umělecké škole upozornit na to, že to co tady tvrdíte je bohužel velmi rozšířený omyl...Rozdíl mezi kresbou a malbou totiž nespočívá tolik na materiálu, který používáme (pouze do určité míry), ten zásadní rozdíl je v tom, jaké používáme výtvarné VÝRAZOVÉ prostředky. To znamená, že kreslíme tehdy, když jsou našimi hlavními výrazovými prostředky linie a body (a barva není až tak podstatná), zatímco u malby jsou našimi hlavními výrazovými prostředky právě barva a také plocha. Z čehož vyplývá, že mohu kreslit i tekutými barvami (třeba akvarelem nebo temperou), pokud omezím barevnost na 1–2 barvy a budu kreslit lineárně – bude se jednat o kresbu akvarelem. A naopak pokud si vezmu pastelky (nebo třeba pastely) a budu jimi vytvářet barevné plochy, která budou pokrývat víceméně celou plochu papíru, bude se jednat o malbu. Pro doplnění: samozřejmě jsou materiály, kterými už z podstaty malovat nemůžeme (například uhel nebo tužka) a to proto, že zkrátka mají jen jednu barvu. Ale to na věci nic nemění.

Re: Toto je velmi zažitý omyl

(Lea, 20. 8. 2021 23:27)

Dobrý deň,

ja napríklad používam v poslednej dobe W&N Promarkery, úplne som sa do nnich zamilovala.

jedná sa teda o " maľbu fixkami" ?

lebo sama bojujem s tým, ako svoju tvorbu opísať, čo to vlastne je...
používam do plôch vyplnených promarkermi aj farebné ceruzky a micron perá... dalo by sa to nazvať kombinovanou technikou?

vopred ďakujem za odpoveď :)